OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Kategorizácia

        Vrodené srdcové chyby so skratom: 

    Perzistujúci arteriálny duktus (PDA):

U zdravých donosených novorodencov dochádza krátko po pôrode k funkčnému uzáveru chlopne medzi aortou a pľúcnou artériou. K úplnému uzáveru dochádza takmer u polovice donosených novorodencov do 24 hodín po narodení, u 90% do 48 hodín a u všetkých do 96 hodín po narodení. PDA nastáva keď k uzavretiu Botallovej tepnovej chlopne nedôjde.PDA je častejšia u predčasne narodených detí. Otvorený duktus môže byť rôzne široký – od toho závisí závažnosť príznakov (od náhodného šelestu až po prejavy akútneho srdcového zlyhania). U polovice detí sa táto chyba pridružuje k inej VSCH. 

pozri obr. 2

 

    Defekt komorového septa (VSD):

Ide oVSCH, pri ktorej dochádza k prieniku okysličenej krvi z ľavej komory do komory pravej (a tým znovu neefektívne do pľúc).Príznaky súvisiace s touto chorobou závisia od veľkosti defektu. Často je tento problém objavení i liečení už v detstve. Pri malom otvore pacient nemusí mať žiadne príznaky alebo sa príznaky vyvinú až v dospelosti. Pokiaľ sa defekt sám  neuzavrie do 12. roku života je potrebný operačný zákrok. Veľký defekt môže viesť až k zlyhaniu srdca, spôsobuje nízku saturáciu krvi kyslíkom, cyanózu a zvýšený tlak v pľúcach, dýchavicu, edémy nôh, poruchu funkcie pečene, únavu a slabosť. Pri vyšetrení môže byť počuteľný na srdci šelest.

pozri obr.3

    

    Defekt predsieňového septa (ASD):

Je to VSCH, pri ktorej chýba časť medzipredsieňovej priehradky (septa) (zamedzuje premiešaniu krvi medzi oboma stranami srdca), v dôsledku čoho sa krv z ľavej predsiene (kde je vyšší tlak) dostáva do pravej predsiene. Táto VCHS sa môže kombinovať s tzv. parciálnou anomálnou drenážou pľúcnych žíl, pri ktorej sa okysličená krv z pľúc dostáva do pravej namiesto ľavej predsiene. Cez malé defekty unikne iba trochu krvi – nespôsobujú žiadne príznaky (uzavrú sa sami). Veľké defekty je nutné uzavrieť pomocou katétra.

 

 

 

    Vrodené srdcové chyby so stenózou: 

    Kaortácia aorty (CoA): Ide o pomerne častú VSCH, pri dochádza k vytvoreniu kritického zúženia aorty (okysličená krv sa nedostáva v dostatočnej miere do tela), najčastejšie v hrudnej oblasti. Priemer aorty je zúžený o viac ako 50%. U novorodencov je zásobenie systémovej cirkulácie závislé od prítomnosti perzistujúceho duktus arteriosus (spojenie aorty a pľúcnej artérie)– cievy, ktorá v období pred narodením bola fyziologicky prítomná. Príznakom je silné arteriálne pulzovanie na krku, nehmatateľný pulz v končatinách, hypertenzia (vysoký krvný tlak) – môže dôjsť k poškodeniu ľavej komory či dokonca ku krvácaniu do mozgu. Medzi neskoré príznaky patrí aj systolický šelest (počuteľný medzi lopatkami). 

pozri obr.4

Dislokačné vrodené srdcové chyby: 

    Transpozícia veľkých ciev (TGA): ( je druhou najčastejšou príčinou cyanotického ochorenia srdca. Na Slovensku postihuje 10-15 živonarodených novorodencov ročne. Príznaky sa objavujú skoro po narodení: dieťa je modré a nevládze piť pri kojení.

Chyba je spôsobená tým, že veľké cievy odstupujú z komôr naopak: t.j. z pravej komory odstupuje aorta namiesto pľúcnej artérie a z ľavej komory odstupuje pľúcna artéria namiesto aorty. Namiesto toho, aby dochádzalo k čerpaniu odkysličenej krvi do pľúc, je táto krv prečerpávaná do tela. Táto chyba je vždy kombinovaná so skratmi na predsieňovej alebo komorovej úrovni, ktoré umožňujú miešanie krvi.                                                  

V súčasnosti sa operuje do 14 dní od narodenia, pričom ide o anatomickú korekciu vrodenej vývojovej chyby. Operačné riešenie aj bezprostredné pooperačné obdobie je sprevádzané významným krvácaním, samotný typ operácie si vyžaduje použitie mimotelového obehu a hypotermie (zníženie teploty krvi), ako aj možná aktivácia fibrinolýzy.

pozri obr.5

Kombinované vrodené srdcové chyby:

    Fallotova tetralógia (TOF): ( najčastejšia cyanotická VSCH sprevádzaná pravo-ľavým skratom). Podstatou jej vzniku je chybný vývoj orgánu a srdcových štruktúr, ktorý vzniká najčastejšie v priebehu 4. - 6. týždňa tehotenstva (pôsobením génov - predispozície, ale najmä teratogénov ako sú fajčenie či konzumácia alkoholu.) TOF patrí medzi závažné srdcové chyby, ktoré postihujú novorodenca a vážne ho ohrozuje na živote. Pozostáva zo 4 súčasne sa vyskytujúcich anomálií v stavbe srdca a z neho vystupujúcich ciev.

TOF sa obvykle prejavuje srdcovým šelestom, cyanózou- zmodraním, zlým prospievaním, nevládnosťou a zrýchleným dýchaním. U niektorých detí dochádza k hypoxickým záchvatom - záchvat hlbokého rýchleho dýchania, pri ktorom môže dieťa upadnúť do bezvedomia – spôsobuje ho nedostatok  kyslíka v krvi. 

pozri obr.6